1,5 % na Stowarzyszenie „Węgajty”
30 lat pracy Scholi Węgajty
Zaczął się dla nas rok wyjątkowy – Jubileusz naszej działalności.
Był to czas wielu lat skupionej pracy ukrytej w starych warmińskich domach i w sali Ośrodka Teatralnego Węgajty, wygospodarowanej z przestrzeni starej stodoły pod lasem, na kolonii wsi Węgajty, która rozbrzmiewa słowem, śpiewem i muzyką od lat ponad czterdziestu!
Pracy, która zaczęła się oczarowaniem i zachwytem miejscem i ludźmi, praktyką leśnych biegów, wirowania, poszukiwaniem współbrzmienia. Prowadziła od wypraw do miejsc tradycji żywej w Polsce i Europie, poprzez studiowanie archiwalnych źródeł pisanych i wieloletnie doskonalenie, pod okiem wielu Mistrzów, warsztatu śpiewaków i aktorów, muzyków i scenografów dramatów liturgicznych i koncertów muzyki sakralnej zachodniego i wschodniego Chrześcijaństwa.
Rok 2024 zapowiada się jako Rok Danielisowy!
Pokażemy dwa razy dramat liturgiczny LUDUS DANIELIS: zaczniemy wiosenną realizacją na Podlasiu 25 – 26.05.24 (Kostomłoty -Biała Podlaska) a zakończymy jesienią w Poznaniu, na Festiwalu Katharsis w dniach 11-12.10.24.
Będzie na Warmii, w dniach 27 – 29.09.24 Spotkanie jubileuszowe w Olsztynie i Węgajtach: prezentacja koncertu „Akatyst ku czci Bogarodzicy„, współczesna poezja liturgiczna połączona ze skomponowaną przed pary laty muzyką grecko-bizantyjską autorstwa Marcina Abijskiego, stworzoną na wzór kanonów sztuki starożytnej. Utwór zostanie zaprezentowany przez zespół Scholi Węgajty w Cerkwi katedralnej greckokatolickiej pw. (Opieki) Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie, w wigilie obchodów święta parafii, w piątek 27 września 2024 roku.
Wydarzenie jubileuszowe w Węgajtach zaplanowane jest na sobotę, 28 września 2024 roku w siedzibie Stowarzyszenia, w Ośrodku Teatralnym Węgajty. Planujemy konferencję z okazji Jubileuszu 30-lecia Scholi Węgajty, wystawę fotogramów i plakatów teatralnych, przegląd archiwalnych materiałów filmowych, opowieści i prezentacje, teatralno – muzyczny Krąg Wymiany, noc Dom Tańca, a także wydawnictwo jubileuszowe.
Wydarzenia w ramach realizacji drugiego roku projektu (2023 – 2025): Quem queritis –prezentacje muzycznych dramatów średniowiecza.
(Quem queritis) Kogo szukacie….
W czasach kryzysu – kryzysu wartości, kryzysu idei, które tworzyły chrześcijaństwo, a później Europę w jej dzisiejszym kształcie, a także kryzysu związanego z czasem – którego nie mamy – okazuje się, że dawna liturgia, dawny sposób celebrowania świętej części naszego istnienia, obdarowuje nas tym czasem. Daje oddech. Pozwala skupić się na najważniejszym. Łączy intelektualny wgląd w historię, kulturę, muzykę i idee z żywym odczuwaniem, przeżywaniem świata, życia, istnienia własnego i spraw duchowych, wieczności. I dla wszystkich uczestników staje się możliwością skupionego wędrowania: za Gwiazdą, za Słowem, za tym, co łączy i co nadaje zwykłym rzeczom niezwyczajną jakość.
Dziękujemy wszystkim, którzy w zeszłym roku powierzyli nam 1,5 % swojego podatku.
Jeśli w tym roku zechcecie nas wesprzeć, w odpowiednią rubrykę wpiszcie numer KRS naszego Stowarzyszenia Węgajty: 0000020919
Stowarzyszenie jest jedynym organizacyjnym zapleczem dwóch zespołów, których działania na bieżąco można śledzić na stronach:
www.wegajty.pl zespół Scholi Węgajty (kier. art. Johann Wolfgang Niklaus)
https://teatrwegajty.eu/zespół Teatru Węgajty (kier. art. Wacław Sobaszek)
Raport z realizacji tego, co się działo w 2023 roku i szczegółowe zestawienie na co były wydawane środki z Waszych podatków jest dostępny w aktualnościach na naszej stronie.
W 2024 r. kontynuujemy również wieloletni program edukacyjny Laboratorium tradycji-warsztaty dziedzictwa kulturowego. W maju zakończymy cztery cykle (listopad 2023 – kwiecień 2024) warsztatów ikonograficznych. Zapraszamy w niedziele 19 maja do Olsztyna na obrzęd poświęcenia ikon, powstałych na warsztatach Warmińskiej Pracowni Ikony w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Warmińskiej oraz w Baccalarium-Klubie pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także w Pomysłowni w Ornecie oraz Szkole podstawowej w Nowym Kawkowie, na spotkaniach lokalnych. Obrzęd uświetni śpiew bizantyjski i gregoriański w wykonaniu Scholi Węgajty.
Letnia pracownia ikony w 2024 roku: 29.06 – 7.07 w Ornecie oraz 3 – 11.08 w Szałstrach.
W dniu 7 lipca planujemy wernisaż VIII Wystawy Warmińskiej pracowni ikony w Ratuszu w Ornecie, organizowany wspólnie z Urzędem Miasta, Stowarzyszeniem Orneckim Agrorelaks i Krośnieńską pracownia ikony. Wystawa gościć będzie w Ornecie do 31.07.2024.
Polecamy nasze filmy Ludus Passionis i Ludus Danielis, nagrywane jesienią 2021 roku w Poznaniu i Chorzowie; są do obejrzenia na naszym kanale Schola Węgajty You Tube.
Oto linki:
nagrywane w cerkwi MB Pokrowskiej w Bielsku Podlaskim w 2019 roku,
Dwie ostatnie pozycje nagrywane w Sanktuarium Maryjnym w Krośnie koło Ornety.
Serdecznie zapraszamy!