WARSZTATY

Przed nami rozpoczynające się w lipcu (od 1 do 10.07.16) warsztaty „Korzenie sztuki sakralnej” w Sanktuarium MB Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce. Szczegółowy program do ściągnięcia: Program Lipka 2016

Szczególnie serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wieczorne konferencje ojca Aleksandra Jacyniaka, kustosza Sanktuarium, wprowadzające w świat ikony.

korzenie sztuki sakralnej

…………….

warsztaty 2015 / warsztaty ikonopisania w zakładce pracownia ikony

warsztaty glos w przestrzeni wegajty

PDF DO ŚCIĄGNIĘCIA Warsztat glosu 2015 WEGAJTY

 WARSZTAT GŁOS W PRZESTRZENI | prowadzą: Swietłana Butskaya i Małgorzata Dżygadło-Niklaus| Węgajty, 27.06. – 02.07.2015

Koncepcja pracy w grupie warsztatowej jest rozwijana od kilku lat, wymaga od uczestnika pełnego zaangażowania, wyobraźni, wrażliwości i otwartości na pracę poprzez strojenie ciała i otwieranie głosu. Dochodzimy do prawdy swego głosu, nad którym praca jest dotykaniem sfery duchowości i rozwijaniem głębi istoty człowieka.

Pracujemy codziennie 6 godzin: 3 godziny przed i 3 po południu. Warunki wiejskie, tzn. łąki, pola, lasy i jeziorka w nich ukryte w promieniu paru kilometrów; potrzebne jest wygodne, luźne ubranie do ćwiczeń w sali i w lesie, karimata, buty do poruszania się po leśnych ścieżkach i na zmianę do pracy w Sali, choć tu polecamy kontakt bosą stopą z naszą teatralną podłogą, nasączoną 30 letnią już pracą zespołów Scholi i Teatru Węgajty.

Swietłana Butskaya: zaczęła śpiewać głosem otwartym, ludowym, za nauczycielki wybierając wiejskie babcie, w czasie studenckich wypraw w głąb Rosji. 25-letnie doświadczenie w pracy wokalnej doprowadziło do zrozumienia tego, że głos człowieka musi być jednym, niepodzielnym, całym, mocnym i otwartym. Harmonia ciała i ducha pomaga prowadzić głos tą drogą. Traktując głos człowieka jako całość, szukamy pomocy w sobie. Czeka nas głęboka praca nad poszukiwaniem dźwięku własnego ciała, który stanowi fundament dla budowy otwartego głosu, który nie kłamie, nie skrzypi, nie boli, nie meczy… Metoda pracy wypróbowana została w takich projektach jak „Oresteja” w reżyserii Petera Steina (Moskwa 1993- 1997), warsztaty aktorskie w szkołach teatralnych Warszawy, Łodzi, Wrocławia, letnia szkoła śpiewu tradycyjnego Fundacji Muzyka Kresów, warsztaty głosowe w wieloletniej współpracy z Teatrem i Scholą Węgajty. Warsztaty prowadzone są dla wszystkich zainteresowanych pracą z głosem, nie tylko dla aktorów i śpiewaków ale dla ludzi, dla których glos jest narzędziem pracy. Absolwentka Konserwatorium Moskiewskiego, doktor muzykologii.

Małgorzata Dżygadło – Niklaus: współtwórca i aktorka Teatru Wiejskiego Węgajty i wokalistka Scholi Teatru Węgajty; instruktorka teatralna, scenograf spektakli Teatru i dramatów Scholi Wegajty, od 10 lat zajmuje się praktycznie ikonografią bizantyjską. Prowadzi warmińską pracownie ikony w Nowym Kawkowie oraz warsztaty ikonopisania na Warmii i w Warszawie wraz z pracownią ikonograficzną Grupa Agathos. Praca z ciałem odwołuje się do jego wewnętrznej pamięci, odszukiwania wrażliwości, gotowości, proste ćwiczenia stwarzają przestrzeń dla oddechu, potem dla śpiewu; budzenie ciała, strojenia ciała jako instrumentu; bieg leśny jako element swoistej leśnej filozofii, praca z partnerem. Ostatnio studiuje możliwości jakie daje arteterapia poprzez medium łączenia ikonopisania i medytacji chrześcijańskiej. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; od 29 lat mieszka na Warmii.

Warunki udziału:

Warsztat zaczyna się w sobotę, 27 czerwca po południu w sali Teatru Węgajty, a kończy się we czwartek, 2 lipca po obiedzie. Opłata wynosi 1100 zł, w co wchodzi oplata warsztatowa (600 zł) oraz oplata pobytowa (500 zł) za 5 dni, 100 zł/dobę w tym nocleg + 3 posiłki dziennie. Zakwaterowanie (pokoje 2 i 3-osobowe) i posiłki (możliwy jest wariant wegetariański przy wcześniejszym zgłoszeniu) w Edukacyjnym Gospodarstwie Ekologicznym Doroty Łepkowskiej na kolonii wsi Godki, 10 minut spacerem do Ośrodka Teatru Węgajty. Dom gościnny w gospodarstwie, zwany jest Oficyną: 7 pokoi, 5 łazienek, weranda, sala z kominkiem. Wyżywienie domowe, gotowane na kuchni kaflowej na drewno, w dużej mierze z własnych produktów.

Zgłoszenia należy wysyłać do 27 kwietnia na adres: Małgosi – scholaw1@wp.pl lub Swiety : s.butskaja@tut.by

Grupa nie może przekroczyć 14 osób, liczy się więc kolejność zgłoszenia! Rezerwacja nastąpi po wpłaceniu zaliczki (do 27 kwietnia) w wysokości 500 zł na konto:

 Stowarzyszenie Węgajty.| Nr konta: 34 1020 3541 0000 5902 0088 9394 | W treści prosimy wpisać: „ zaliczka na warsztat glosu”.

Kontakt| Jeżeli trzeba o coś dopytać, proszę pisać na adres mailowy: Swieta : s.butskaja@tut.by lub Małgosia: scholaw1@wp.pl,

tel. +48 600005253.

Z pozdrowieniami z Warmii, Swietłana Butskaya i Małgorzata Niklaus, kwiecień 2015 .

Zobacz zdjęcia z poprzednich warsztatów:

2014

2012

warsztaty ikony i spiewu w swietej lipce

PDF O WARSZTATACH DO ŚCIĄGNIĘCIA Święta Lipka korzenie sztuki sakralnej 2015

Grupa Agathos i Schola Węgajty zapraszają na  „Korzenie Sztuki Sakralnej 2015” Sanktuarium w Świętej Lipce 6-15 lipca 2015

Są to zajęcia warsztatowe, które równolegle będą odbywały się w Pracowni Ikony i Pracowni Śpiewu Liturgicznego. Chcemy aby działały one blisko siebie, a efekty ich pracy przenikały się, by tak jak niegdyś, malarstwo i śpiew stanowiły całość doświadczenia sacrum.Będziemy też uczestniczyć w wykładzie o. Aleksandra Jacyniaka SJ oraz poznamy historię świętolipskiego Sanktuarium.W pobliskim Kętrzynie (ok. 14 km od Świętej Lipki) planujemy odwiedzić cerkiew prawosławną i grekokatolicką, aby uczestnicy naszych warsztatów mogli uczestniczyć w liturgii w rycie wschodnim. Będzie to okazja do poznania tradycji, w której rozwinęła się sztuka ikonopisania i śpiewu bizantyjskiego.Czas wolny można będzie wykorzystać na modlitwę w tym wyjątkowym miejscu oraz… kąpiele w pobliskim jeziorze.

Pracownia Ikony

Prowadzenie – Grupa Agathos | (Katarzyna Barszcz, Małgorzata Dżygadło-Niklaus, Ewa Grześkiewicz)

Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Piszący swą pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Tych, którzy byli już na warsztatach prowadzonych przez naszą grupę, prosimy o kontakt mailowy lub telefonicznyaby wspólnie ustalić temat pracy.Uczestnicy wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć będziemy też rozmawiać o tym, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory i odwrócona perspektywa.Na zakończenie warsztatów odbędą się prezentacje: wystawa i koncert z udziałem uczestników warsztatóworaz obrzęd poświęcenia ikon.

Grupa Agathos powstała w 2003 r. Wywodzi się z pracowni Św. Łukasza w Krakowie, która działa pod kierownictwem o. Zygfryda Kota SJ. Dalsze doskonalenie i wiedzę w dziedzinie ikonopisania członkowie Grupy zawdzięczają Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie oraz kontaktom z prawosławnymi ośrodkami i szkołami pisania ikon. Od 2009 r. współpracuje ze Scholą Węgajty.

Ikony wykonane przez członków grupy znajdują się w domach prywatnych, a także w kościołach, m.in. Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie, w klasztorze Zwiastowania oo. Benedyktynów w Biskupowie.

Prace członków grupy można było oglądać na wielu wystawach, m.in. na:

 – Festiwalu Sztuki Sakralnej im Andrieja Tarkowskiego we francuskim Pontigny(2014).

– Nocy Muzeów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (2012-2014);

– Międzynarodowej wystawie „Ikona Dziś”, która towarzyszyła sesji naukowej pod tym samym tytułem (Warszawa, kościół oo. Dominikanów na Służewiu, 2008)

Więcej informacji na www.agathos.art.pl

Koszt uczestnictwa w warsztatach, w tym komplet materiałów (bez kosztów pobytowych) –600 zł/os.Osobom przyjezdnym proponujemy noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma w Świętej Lipce. Koszt noclegu z wyżywieniem (9 dni) – 630 zł.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres: ewika@poczta.fm określając, który wariant jest wybierany (za zakwaterowaniem, czy bez) w terminie do 31 maja. Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłacenie 500 zł zaliczki do 3 czerwca.

Prosimy chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u nas na Letniej pracowni ikony, o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowychInformacji udziela Ewa Grześkiewicz pod numerem telefonu: 609 612 190

Pracownia Śpiewu Liturgicznego | Hymny bizantyjskie i chorał gregoriański

Prowadzenie: Johann Wolfgang Niklaus ze Scholi Węgajty

W ramach warsztatu śpiewu zajmiemy się chorałem gregoriańskim oraz hymnami bizantyjskimi. Melodie i utwory dotyczyć będą najstarszych przykładów liturgicznego śpiewu modalnego. Zaczerpnięte będą z manuskryptów grecko- i rumuńsko – bizantyjskich, starocerkiewno-słowiańskich i średniowiecznych łacińskich. W trakcie i na zakończenie warsztatów będziemy mieli za zadanie wykonać opracowane podczas liturgii mszalnej w sanktuarium oraz obrzędu poświęcenia ikon powstałych na warsztatach.

Johann Wolfgang Niklaus jest śpiewakiem i aktorem, reżyserem i antropologiem, absolwentem Uniwersytetu Wiedeńskiego. Urodzony w Monachium, wychowywał się w górach południowego Tyrolu, od trzydziestu lat mieszka i pracuje w Polsce. Jest współtwórcą Teatru Węgajty oraz twórcą i kierownikiem artystycznym Scholi Węgajty. Organizator wielu wypraw artystycznych i kulturoznawczych do enklaw kulturowych nie tylko w Polsce, autor i manager projektów kulturowych, autor tekstów publikowanych w pismach antropologicznych i kulturalnych.

Schola Węgajty powstała w 1994 r. i działa w ramach Stowarzyszenia Węgajty koło Olsztyna. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Schola zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną, muzyczną i plastyczną.Od 20 lat opracowuje i wykonuje najstarsze europejskie zabytki literacko–muzyczno-dramatyczne (rękopisy polskie, francuskie, włoskie, niemieckie). Ma w swoim dorobku i repertuarze 7 łacińskich średniowiecznych dramatów liturgicznych stanowiących kanon tego gatunku, które były prezentowane w wielu krajach Europy. Poprzez połączenie twórczych sił i doświadczeń aktorów, śpiewaków, instrumentalistów, teatrologów, antropologów, plastyków, językoznawców, liturgistów i przedstawicieli innych dziedzin, zespół wypracował unikalny i rozpoznawalny idiom wykonawczy i stylistyczny, oparty na archaicznych i tradycyjnych technikach warsztatu muzyczno-teatralnego.

Koszt uczestnictwa w warsztatach, w tym komplet materiałów nutowych i tekstowych (bez kosztów pobytowych) – 150 zł/os.Osobom przyjezdnym proponujemy noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma w Świętej Lipce. Koszt noclegu z wyżywieniem (9 dni) – 630 zł.

Zgłoszenia prosimy kierować pod adresem: scholaw1@wp.pl określając, który wariant jest wybierany (z zakwaterowaniem, czy bez).w terminie do 31 maja. Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłacenie zaliczki -150 zł – do 3 czerwca. Informacji udzielamy pod numerami telefonu: 89 – 5129471 lub 600 00 52 51.

warsztaty pracownia ikony ok

Schola Węgajty i Grupa Agathos zapraszają na Laboratorium Tradycji 2015 – warsztaty dziedzictwa kulturowego Miejsce: Nowe Kawkowo i Węgajty na Warmii, 25 km od Olsztyna.

Pracownia ikony – w dniach od 6 do 15 sierpnia 2015 Prowadzenie: Grupa Agathos – w tym roku chcemy zaproponować wprowadzenie w praktykę gruntowania i złocenia, z przykładami grawerunku na aureoli. Równolegle proponujemy prace nad wizerunkiem Chrystusa dla zaczynających swoja pierwsza ikonę, a dla bardziej zaawansowanych w pracy ikonografow – ikone wielo- lub dwu- postaciową. Gościnnie teologiczne komentarze i praktyczne wskazówki przygotuje dla nas Grzegorz Prokopiuk, ikonograf i teolog prawosławny z Supraśla.

warsztaty pracownia spiewu

Pracownia śpiewu liturgicznego – w dniach od 6 do 15 sierpnia 2015 Prowadzenie: chorał bizantyjski (Marcin Abijski) i chorał gregoriański (J. Wolfgang Niklaus) W tym roku, kontynuując pracę z poprzednich lat, w ramach warsztatu przygotujemy chorał gregoriański do mszy na święto Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia) oraz śpiewy bizantyjskie (maryjne) do obrzędu poświęcenia ikon według wschodniego formularza, a także Akatyst ku czci Bogarodzicy, z polskim tekstem autorstwa ks. Józefa Romana Maja. Melodie zaczerpnięte będą bezpośrednio z tradycji grecko – bizantyjskiej ale adaptowane przez Marcina Abijskiego do języka polskiego (Akatyst). Schola Węgajty bezpośrednio po modlitwie Akatystu wykona średniowieczny łaciński dramat liturgiczne o Zwiastowaniu NMP „Ordo Annuntiatione”. Opracujemy również przykłady śpiewów starocerkiewno-słowiańskich z Irmologionu Supraskiego i hymn bizantyjski w języku greckim

Na zakończenie warsztatów odbędą się prezentacje: wystawa i koncert z udziałem uczestników warsztatów. Prezentacje przybiorą formę święta miejsca ( w sali Teatru Węgajty i w kościele parafialnym w Nowym Kawkowie ) na święto Wniebowzięcia NMP znane jako święto Zaśnięcia Marii w tradycji prawosławnej, popularnie zwane u nas MB Zielnej. Warsztatom towarzyszyć będą wykłady przygotowane przez Grupę Agathos, Warmińska pracownię ikony i zaproszonych gości. Szczegóły programowe będziemy sukcesywnie dosyłać gdy wyłonią się już grupy warsztatowe. Prosimy o zgłoszenia mailowe do 31 maja – grupa ikonografów nie powinna przekroczyć 15 osób, w tym część powinni stanowić goście przyjezdni, którzy zamieszkają na Wichrowym wzgórzu! Prosimy chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u nas na Letniej pracowni ikony o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikony. Zgłoszenia trzeba będzie potwierdzić wpłaceniem zaliczki do 8 czerwca 2015, o czym poinformujemy z końcem miesiąca wyłonioną grupę warsztatową. Koszt warsztatu ikonograficznego (9 dni): 600 zł/os, w tym oplata warsztatowa 450 + materiały 150 potrzebne do wykonania ikony. Koszty pobytowe (nocleg + 3 posiłki) w gospodarstwie agroturystycznym Wichrowe wzgórze (u Letycji Pietraszewskiej), na kolonii wsi Nowe Kawkowo: 900 zł/os (9 dni x 100 zł/dobę). Czyli 1500 zł pełny koszt, 800 zł dochodzący/dojeżdżający z obiadami lub 450 zł dochodzący uczestnicy z Warmińskiej pracowni ( ze swoimi materiałami + 90 zł deska ). Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres: scholaw1@wp.pl do 31 maja, określając, który wariant jest wybierany. Wszelkich informacji udzielamy pod numerami telefonu: 600 005 253 i 600 005 251 . ORGANIZATOR: Stowarzyszenie Węgajty- zespół Schola Węgajty. Małgorzata Dżygadło-Niklaus, 7 kwietnia 2015.