SCHOLA W POINTIGNY wykonała średniowieczny dramat liturgiczny Ludus Danielis, zrealizowany według XII- wiecznego manuskryptu z katedry w Beauvais.

Podczas Festiwalu Sztuki Sakralnej Świata im. A. Tarkowskiego w Opactwie Pontigny we Francji, Schola Węgajty wykonała średniowieczny dramat liturgiczny Ludus Danielis, zrealizowany według XII- wiecznego manuskryptu z katedry w Beauvais.Dla Ludus Danielis sceną w Pontigny była rozległa przestrzeń katedry – centrum Opactwa Cysterskiego, gdzie zostały umiejscowione poszczególne sceny dramatu. Ramy czasowe stanowiły nieszpory gregoriańskie z okazji jubileuszu 900-lecia powstania opactwa w sercu Burgundii. 

Wieloletnie doświadczenie śpiewaków Scholi Węgajty umożliwiło poprowadzenie warsztatów chorału gregoriańskiego dla uczestników festiwalu z różnych stron świata i przygotowanie ich do uczestnictwa w wydarzeniu teatralno – liturgicznym. Warsztaty pozwoliły na opanowanie podstawowej wiedzy i umiejętności w zakresie wykonywania psalmów oraz czytania kwadraturowego zapisu melodycznego. Uczestnicy warsztatów stali się wykonawcami zarówno nieszporów jak i dramatu, na bieżąco śledząc poszczególne sceny w przestrzeni kościoła. Wykonano tradycyjne pieśni i hymny gregoriańskie oraz bizantyjskie na wernisażu wystawy „Angelos Kyrios”, współczesnych ikon bizantyjskich Grupy Agathos. Warsztaty wprowadzające do świata ikon bizantyjskich były okazją do poznania metod tworzenia tych dzieł sztuki sakralnej. Od sześciu lat Schola Węgajty współpracuje twórczo z pracownią ikonograficzną Grupa Agathos przy realizacji warsztatów Laboratorium tradycji oraz przy opracowywaniu scenografii do dramatów. Przedstawiony został także wykład zatytułowany: Droga ikony – współczesna sztuka sakralna w Polsce, na podstawie prac wybranych artystów i szkół ikony., oparty o prezentację multimedialną; stał się świetną okazją do dyskusji o obecności sztuki sakralnej we współczesnej rzeczywistości twórców i konsumentów kultury z międzynarodowymi uczestnikami warsztatów i festiwalu.Współpraca z szefem festiwalu, utalentowanym reżyserem Fabric Nicot ,zaowocowała próbą zaaranżowania wydarzenia opartego na wspólnych europejskich doświadczeniach w pracy i interpretacji sztuki teatralnej. Wzajemna fascynacja sztuką pchnęła artystów z polskiego regionu Warmii i Mazur i francuskiej Burgundii do zbudowania wspólnego programu wydarzeń. W festiwalu wzięli udział artyści z Francji, Polski, Ukrainy, Rosji oraz Indii. Ponadto Schola Węgajty to zespół stworzony przez artystów z Polski, Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Estonii, Anglii, katolików i prawosławnych. Wspólne dzielenie czasu i przestrzeni opactwa cysterskiego podczas spektakli teatralnych, koncertów muzycznych, warsztatów wokalnych oraz ikonograficznych spowodowało pogłębienie wzajemnych relacji i zainteresowanie kulturą sąsiadów. Międzynarodowe spotkanie artystyczne w Pontigny sięgnęło do źródeł kultury i duchowości, dziedzictwa Zachodu i Wschodu. Nasza współpraca mocno zainspirowała francuskich partnerów: otrzymaliśmy już wstępne zaproszenie do Pontigny na 2015 rok, z działaniami muzyczno-teatralnymi i propozycją poprowadzenia warsztatów wokalno-teatralnych dla uczestników wydarzeń festiwalowych.

LINKI DO MATERIAŁÓW PROMOCYJNYCH:

Affiche Pontigny 445x630-page-001

PLAKAT PROJEKTU/AFISHE:

Affiche Pontigny 445×630

PROGRAM PROJEKTU/PROGRAME:

Depliant 3 volets Pontigny v2-1

Depliant 3 volets Pontigny v2

RECENZJE PRASOWE/DOSSIER DES PRESS

Dossier de presse Pontigny

Festiwal Pontigny 2014 artykul w Arts sacres

Program pedagog. ang

SPONSORZY:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mkidn_01_cmyk_small2

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

logo_1_1_small

 

PARTNER FRANCUSKI: Stowarzyszenie Les amis  de Pointigny i Gmina Pointigny

logo les amis de pointigny

 GALERIE PROJEKTU:

OPACTWO POINTIGNY

SCHOLA W POINTIGNY

WYSTAWA,WYKŁAD, WARSZTAT AGATHOS

SPOTKANIE SCHOLA I DREWO

BRUZDA I KRZYZ