Zapraszamy na Laboratorium Tradycji 2013 – warsztaty dziedzictwa kulturowego
Tradycja bizantyjska Pracownia śpiewu liturgicznego Chorał bizantyjski i gregoriański w dniach od 9-15.08 2013
Nowe Kawkowo, Węgajty
Prowadzenie: Marcin Abijski i Johann Wolfgang Niklaus
folder-bizant-2013 PDF
W tym roku na warsztacie przygotujemy chorał gregoriański do mszy na święto Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia) oraz śpiewy bizantyjskie (maryjne) do obrzędu poświęcenia ikon według wschodniego formularza. A także do modlitwy Akatystu ku czci Bogarodzicy z polskim tekstem autorstwa ks. Józefa Romana Maja. Obrzęd celebrowany będzie – na zakończenie sesji – po nabożeństwie dnia 15 sierpnia o godz. 11:00 w kościele parafialnym w Nowym Kawkowie.
Melodie i utwory zaczerpnięte będą bezpośrednio z tradycji grecko – bizantyjskiej ale wykonane, adaptowane i ułożony przez Marcina Abijskiego do języka polskiego (Akatyst). Dodawać będziemy również przykłady śpiewów starocerkiewnosłowiańskich z Irmologionu Supraskiego, nad którymi pracowaliśmy w latach poprzednich i jeden utwór w oryginalnym języku greckim.
Warsztat będzie składał się z dwóch części: od 9 do 11 sierpnia będziemy zajmowali się chorałem gregoriańskim (prowadzenie Wolfgang Niklaus) a od 12 do 15 sierpnia – śpiewem bizantyjskim (prowadzenie Marcin Abijski).
Marcin Abijski jest śpiewakiem i muzykologiem, absolwentem Ateńskiego Konserwatorium Narodowego na wydziale Muzyki Bizantyjskiej oraz Uniwersytetu Ateńskiego na wydziale Teologii Społecznej. Muzykę bizantyjską studiował pod okiem Georgiosa Chatzichronoglou – Archonta Melodosa Wielkiego Kościoła (Patriarchatu Konstantynopola). Od paru lat zajmuje się badaniami nad związkami melodii pochodzących z Irmologionu Supraskiego z ich bizantyjskimi odpowiednikami. Jest założycielem i dyrygentem Męskiego Chóru Kameralnego im. Bogdana Onisimowicza.
Równoległe w dniach od 5 do 15 sierpnia 2013 będzie działała Pracownia ikony prowadzona przez grupę Agathos w składzie: Katarzyna Barszcz, Bartosz Bremer, Małgorzata Dżygadło-Niklaus, Ewa Grześkiewicz i Julita Jaśkiewicz.
W tym roku będą pracować nad ikonami Mandylionu i Świętych (Apostołów). Zajęcia i zakwaterowanie w gospodarstwie agroturystycznym Wichrowe wzgórze (u Letycji Pietraszewskiej), na kolonii wsi Nowe Kawkowo. (Nabór uczestników już zamknięty).
Koszt warsztatu śpiewu bizantyjskiego i chorału gregoriańskiego: 150 zł/os, Zgłoszenia prosimy przysyłać do 30 czerwca na adres: scholaw1@wp.pl Info pod nr 89/512 94 71 lub 600 00 52 51.
Zajęcia w sali Ośrodka Teatralnego Węgajty. Polecany zakwaterowanie i wyżywienie w zaprzyjaźnionym gospodarstwie warmińskim, Eli i Rajmunda Gieryków we wsi Węgajty. Koszt całości 50 zł/dobę, w tym obiad 15 zł.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Teatr Węgajty – zespół Schola Węgajty i Grupa Agathos.