Schola Węgajty i Grupa Agathos oraz Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie zapraszają na WARSZTATY IKONOGRAFICZNE
Zajęcia odbywać się będę od października 2013 do stycznia 2014 roku w siedzibie Instytutu Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie przy ul. Kopernika 47. 

Zajęcia zaplanowane są na czas 35 godzin (7 zajęć x 5h), odbywać się będą w soboty w godzinach od 10.00 do 15.00 w następujących terminach: 
Zajęcia I – 12 października – rozpoczęcie (prelekcja + wprowadzenie w rysunek) 
Zajęcia II – 26 października (rysunek, przeniesienie szkicu na deskę) 
Zajęcia III – 16 listopada (otwarcie ikony- ćwiczenia -malowanie) 
Zajęcia IV – 30 listopada (dalsze malowanie) Zajęcia V – 7 grudnia (prelekcja – malowanie) 
Zajęcia VI – 14 grudnia (kończenie malowania) 
Zajęcia VII –11 stycznia – zakończenie (prace finalne, opisywanie ikony) 

(Prowadzący zastrzega sobie ewentualną możliwość zmiany nie więcej niż jednego terminu zajęć z przyczyn losowych lub zdrowotnych.) 

Tematem kursu ikony bizantyjskiej będzie Oblicze Jezusa Chrystusa – Mandylion. Planujemy niedużą grupę uczestników – od 10 do 12 osób. Uczestnicy pokrywają koszty materiałów, potrzebnych do wykonania ikony w wysokości 130 zł na osobę oraz koszty prowadzenia warsztatów w wysokości 370 zł – łącznie 500 zł od osoby. Przy 12 osobach: koszt będzie nieco niższy, tj. 310 zł +130 = 440 zł. 

Na materiały niezbędne do wykonania ikony, które zostaną zakupione w ramach powyższej wpłaty, składają się: 
szpongowana deseczka, zagruntowana i wyszlifowana, 
2 pędzle i paleta, • komplet potrzebnych pigmentów, 
kolorowy wzór ikonograficzny i komplet odbitek pomocniczych, 
materiały dodatkowe takie jak: kalka, farba akrylowa itp. 

Każdy z uczestników będzie musiał zapewnić sobie we własnym zakresie drobne materiały: 
ręcznik papierowy lub chusteczki higieniczne, szkicownik, ołówki, gumkę „chlebową”, cyrkiel i linijki. 

Zgłoszenia prosimy wysyłać do 20 lipca do Małgorzaty Dżygadło – Niklaus: scholaw1@wp.pl: prosimy o parę słów informacji na temat posiadanych zdolności manualnych, plastycznych czy rękodzielniczych i odpowiedz na pytanie dlaczego chcę pisać ikonę? 

Po potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia i zebraniu się grupy warsztatowej poprosimy o wpłatę zaliczki w wysokości 200 zł na konto bankowe w terminie do 30 lipca 2013. Pozostała kwotę wpłacamy na pierwszym spotkaniu. W czasie zajęć będzie można zmierzyć się z tradycyjną techniką powstawania ikony. Każdy z uczestników otrzyma deskę zagruntowaną wg tradycyjnej receptury. Pod okiem osób z pracowni ikonograficznej Grupa Agathos każdy wykona szkic, a następnie „napisze” ikonę. Do malowania użyjemy takiej farby, jaką stosowało się jeszcze w Bizancjum – tempery jajecznej. Chcemy też wprowadzić uczestników w zasady kanonu i symbolikę ikony. Zakres działań proponowanych w pracowni: 

1) Wykonanie ikony : 
– wprowadzenie w tematykę, symbolikę i geometrię ikony Mandylion; 
– ćwiczenia rysunkowe, sporządzenie szkicu i przeniesienie go na deskę; 
– sporządzenie medium; ćwiczenia malarskie, malowanie ikony; (bez złocenia); 
– wykonanie tła, napisów końcowych, obrysu. 

2) Wykłady i prezentacje audiowizualne, wystawa. 

Grupa Agathos (od gr. agathos – dobry) powstała w 2003 r. Nazwa jest nawiązaniem do greckiej tradycji ikonopisania, do okresu, gdy chrześcijaństwo, jeszcze niepodzielone, wypracowało zasady sztuki sakralnej. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchowa głębią ikony, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego jak i zachodniego. Kształcili się pod kierunkiem o. Zygfryda Kota SJ z Pracowni Św. Łukasza w Krakowie oraz Mateusza Środonia ze Studium Chrześcijańskiego Wschodu z klasztoru ojców Dominikanów na Służewcu w Warszawie. Członkowie grupy odbywali praktyki ikonograficzne w Studium Ikonopisania w Bielsku Podlaskim, w pracowni ikonograficznej klasztoru Evangelismos na greckiej wyspie Patmos oraz w Atelier Ikony w klasztorze Varatec w rumuńskiej Mołdawii. Grupa Agathos od pięciu lat współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty, działającą na Warmii, już od lat 20, w ramach Stowarzyszenia Teatr Węgajty. W ramach programu Laboratorium Tradycji – Bogactwo mniejszości -Tradycja bizantyjska, prowadzimy wspólnie letnie warsztaty ikonograficzne w Ośrodku Teatralnym Węgajty pod Olsztynem. Od dwóch lat prowadzimy także kursy ikonograficzne w Centrum Artystycznym Sztukarnia na Starym Mokotowie w Warszawie. 

Małgorzata Dżygadło-Niklaus, czerwiec 2013.