Schola Węgajty i Grupa Agathos zapraszają na Laboratorium Tradycji 2014 – warsztaty dziedzictwa kulturowego Tradycja bizantyjska (Nowe Kawkowo, Węgajty)

Pracownia ikony – w dniach od 7 do 15 sierpnia 2014
Prowadzenie: Grupa Agathos – w tym roku będzie to ikona Chrystus Pantokrator (do ramion) dla zaczynających swoją pierwszą ikonę oraz MB Orantka lub Archanioł (cało-postaciowe) dla już bardziej zaawansowanych w pracy ikonografow. Gościnnie teologiczne komentarze i praktyczne rozpisywanie szaty przygotuje dla nas Grzegorz Prokopiuk, ikonograf i teolog prawosławny z Supraśla.

Pracownia śpiewu liturgicznego – w dniach od 7 do 15 sierpnia 2013
Prowadzenie: Johann Wolfgang Niklaus i Marcin Abijski (szczegóły wkrótce)

Na zakończenie warsztatów odbędą się prezentacje: wystawa i koncert z udziałem uczestników warsztatów. Prezentacje przybiorą formę święta miejsca (w sali Teatru Węgajty – Akatyst – w sobotę, 9 sierpnia, a w kościele parafialnym w Nowym Kawkowie – uroczysta liturgia ze śpiewem gregoriańskim i obrzęd poświecenia ikon – 15 sierpnia) na święto Wniebowzięcia NMP, znane jako święto Zaśnięcia Marii w tradycji prawosławnej, popularnie zwane u nas MB Zielnej.
Warsztatom towarzyszyć będą wykłady przygotowane przez Grupę Agathos, Warmińską pracownię ikony i zaproszonych gości. Szczegóły będziemy sukcesywnie dosyłać gdy wyłonią się już grupy warsztatowe.

Prosimy o zgłoszenia mailowe do końca maja – grupa ikonografów nie powinna przekroczyć 15 osób, w tym część powinni stanowić goście przyjezdni, którzy zamieszkają na Wichrowym wzgórzu! Prosimy chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u nas na Letniej pracowni ikony o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowych.

Zgłoszenia trzeba będzie potwierdzić wpłaceniem zaliczki do 2 czerwca, o czym poinformujemy z końcem miesiąca wyłonioną grupę warsztatową.

Koszt warsztatu ikonograficznego (8 dni): 700 zł/os, w tym oplata warsztatowa 550*+ materiały 150 potrzebne do wykonania ikony. Koszty pobytowe (nocleg + 3 posiłki) w gospodarstwie agroturystycznym Wichrowe wzgórze (u Letycji Pietraszewskiej), na kolonii wsi Nowe Kawkowo: 800 zł/os (8 dni x 100 zł/dobę). Czyli 1500 zł pełny koszt, 900 zł dochodzący/dojeżdżający z obiadami lub 550 zł dochodzący uczestnicy z Warmińskiej pracowni (ze swoimi materiałami + deska).

*Istnieje szansa na obniżenie opłaty warsztatowej jeśli pozytywną odpowiedź uzyska (w czerwcu) jeden z naszych wniosków o dotacje na działania Laboratorium tradycji. Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres: scholaw1@wp.pl do końca miesiąca, określając, który wariant jest wybierany.

Wszelkich informacji udzielamy pod numerami telefonu: 89 – 5129471 lub 600 00 5253. ORGANIZATOR: Stowarzyszenie Węgajty- zespół Schola Węgajty.
Małgorzata Dżygadło-Niklaus, 12 maja 2014.