Dziękujemy wszystkim, którzy w zeszłym roku powierzyli nam 1,5% swojego podatku. Wasze wsparcie podtrzymuje realizację działań Scholi i Stowarzyszenia, jest istotnym dowodem zaufania, wskazówką, że nasz wysiłek jest ważny i potrzebny.

Zeszły rok był dla nas wszystkich, ludzi Muzyki i sztuki nadal bardzo trudny! Sytuacja nadal niepewna, nie dawała nam wielu możliwości żywego spotkania, śpiewania i słuchania śpiewu w przestrzeni naturalnej wymiany „darów” pomiędzy ludźmi! Poszukując innych form aktywności, doświadczyliśmy jak piękne i owocne i niezmiernie potrzebne mogą być spotkania w małych, kameralnych grupkach, na przykład w Lidkowie na kolonii w Szałstrach, przy studiowaniu Światła na desce ikonowej….

Jesienią, 30 września miało miejsce wykonanie Oficjum „O Trzech mlodziankach w piecu ognistym”, z udziałem kantorów  z Serbii , w cerkwi w Bystrem w Bieszczadach, na zaproszenie Fundacji „In canto”

Zaś w dniach 8 – 9 października miało miejsce spotkanie w Teatrze Węgajty:

Panel „28 lat pracy: dramaty liturgiczne Scholi Węgajty” oraz wspólne świętowanie, zaś w niedzielę, 9 października prezentacja Ludus Danielis w kościele Garnizonowym.

 

W dalszym ciągu polecamy nasze filmy Ludus Passionis i Ludus Danielis, nagrywane jesienią 2021 roku w Poznaniu i w Chorzowie; są do obejrzenia na naszym kanale You Tube. Oto linki:

Ludus Passionis: https://youtu.be/Y296RvcJQ2g

Ludus Danielis: https://youtu.be/QZRzXvLv9xw

Można tam znaleźć także Oficjum „O trzech mlodziankach w piecu ognistym” nagrywane w cerkwi MB Pokrowskiej w Bielsku Podlaskim w 2019 roku: https://youtu.be/S6WhdwCnYOE

 

Stowarzyszenie jest jedynym organizacyjnym zapleczem dwóch zespołów, których działania na bieżąco można śledzić na stronach:
www.wegajty.pl zespół Scholi Węgajty (kier. art. Johann Wolfgang Niklaus)
www.teatrwegajty.art.pl zespół Teatru Węgajty (kier. art. Wacław Sobaszek)

Jeśli w tym roku zechcecie nas wesprzeć, w odpowiednią rubrykę wpiszcie numer KRS naszego Stowarzyszenia: 0000020919

Raport z realizacji  tego, co się działo w 2022 roku i szczegółowe zestawienie na co były wydawane środki z Waszych podatków jest dostępny w aktualnościach na naszej stronie.

Mamy szanse w tym roku na skromną realizację pierwszego etapu, kolejnego trzyletniego projektu ( 2023 – 2025): Quem queritis -prezentacje muzycznych dramatów średniowiecza

Kogo szukacie….

W czasach kryzysu – kryzysu wartości, kryzysu idei, które tworzyły chrześcijaństwo, a później Europę w jej dzisiejszym kształcie, a także kryzysu związanego z czasem – którego nie mamy  – okazuje się, że dawna liturgia, dawny sposób celebrowania świętej części naszego istnienia, obdarowuje nas tym czasem. Daje oddech. Pozwala skupić się na najważniejszym. Łączy intelektualny wgląd w historię, kulturę, muzykę i idee z żywym odczuwaniem, przeżywaniem świata, życia, istnienia własnego i spraw duchowych, wieczności. I dla wszystkich uczestników staje się możliwością skupionego wędrowania: za Gwiazdą, za Słowem, za tym, co łączy i co nadaje zwykłym rzeczom niezwyczajną jakość.

Zapraszamy na realizacje Scholi Węgajty  jesienią 2023:

Piątek 1 i sobota 2 września – koncert Scholi Wegajty  Ksenia Magdalena z Mortęgów w Lubawie i w Farynach: myśl kontemplacyjna Magdaleny Mortęskiej OSB na przykładzie jej dzieła „Rozmyślania o Męce Pańskiej”; lekturze będą towarzyszyć śpiewy monastyczne tradycji zachodniej, gregoriańskiej i wschodniej, bizantyjskiej z liturgii okresu pasyjnego.

 

Sobota 30 wrześnianiedziela 1 października: prezentacja Kondakionu „O Nawróconej” w gotyckiej Cerkwi grekokatolickiej w Górowie Iławeckim – sesja poświęcona pamięci dzieła prof. Jerzego Nowosielskiego wspólnie organizowana z Fundacją Opcja Benedykta z Olsztyna.

 

W 2023 r. kontynuujemy wieloletni program edukacyjny Laboratorium tradycji-warsztaty dziedzictwa kulturowego. W maju zakończymy trzy cykle (listopad 2022 – kwiecień 2023) warsztatów ikonograficznych, które w małych grupkach toczyły się całą jesień i zimę. Zapraszamy w niedziele 28 maja do Nowego Kawkowa na obrzęd poświęcenia ikon, powstałych na warsztatach w Olsztynie: w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Warmińskiej oraz w Baccalarium-Klubie pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także w Pomysłowni w Ornecie oraz Szkole podstawowej w Nowym Kawkowie, na spotkaniach lokalnych Warmińskiej pracowni ikony w Nowym Kawkowie i Krośnieńskiej pracowni ikony w Ornecie. Obrzęd  uświetnia śpiew bizantyjski i gregoriański w wykonaniu Scholi Węgajty.

Letnia pracownia ikony (i śpiewu) w 2023 roku: warsztaty odbędą się w dniach 1-9 lipca w Krośnie koło Ornety oraz 5 – 13 sierpnia w Szałstrach i Węgajtach( śpiew).

Serdecznie zapraszamy!