Dziękujemy wszystkim, którzy w zeszłym roku powierzyli nam 1% swojego podatku. Wasze wsparcie jest dla nas bardzo cenne, szczególnie teraz widać, jak bardzo podtrzymuje realizację działań Stowarzyszenia, jest istotnym dowodem zaufania, wskazówką, że nasz wysiłek jest ważny i potrzebny.

Zeszły rok był dla nas wszystkich, ludzi Teatru i Muzyki w szczególności, bardzo trudny! Ta sytuacja pozbawiła nas wielu możliwości żywego spotkania, śpiewania i słuchania śpiewu w przestrzeni pięknie rezonującej świątyni,  naturalnej wymiany „darów” pomiędzy ludźmi! Pandemia zabrała nam kilku Przyjaciół, twórców, niezastąpionych artystów, wspaniałych utalentowanych ludzi!  Poszukując innych form aktywności, doświadczyliśmy jak piękne i owocne i niezmiernie potrzebne, w sytuacji życia w pandemii, mogą być spotkania w małych, kameralnych grupkach, na przykład przy studiowania Oblicza Pańskiego na desce ikonowej….

Chcemy Wam przekazać, że udało się ostatecznie skończyć montaże filmów Ludus Passionis i Ludus Danielis, nagrywanych jesienią roku ubiegłego w październiku w Poznaniu i w listopadzie w Chorzowie; są one do obejrzenia na naszym kanale You Tube. Oto linki:

Ludus Passionis: https://youtu.be/Y296RvcJQ2g

Ludus Danielis: https://youtu.be/QZRzXvLv9xw

Jakkolwiek żadna realizacja filmowa nie jest w stanie oddać istoty tego, co się wydarza podczas dramatu liturgicznego, ponieważ jest to swoiste misterium, które się staje w konkretnym miejscu i czasie udziałem wszystkich – śpiewaków, aktorów, publiczności – to efekt pracy nad filmem jest więcej niż satysfakcjonujący. Surowość obrazu, przestrzeń średniowiecznej katedry, cisza, w której brzmi śpiew – wszystko to tworzy spójną, głęboką w wyrazie całość. Jest to też pierwsza tego rodzaju rejestracja, dzięki której dzieło tak unikalne i wyjątkowe jak XIII-wieczna pasja będzie mogło zyskać zupełnie nowy zasięg.

ZAPRASZAMY!

Stowarzyszenie jest jedynym organizacyjnym zapleczem dwóch zespołów, których działania na bieżąco można śledzić na stronach:
www.wegajty.pl zespół Scholi Węgajty (kier. art. Johann Wolfgang Niklaus)
www.teatrwegajty.art.pl zespół Teatru Węgajty (kier. art. Wacław Sobaszek)

Jeśli w tym roku zechcecie nas wesprzeć, w odpowiednią rubrykę wpiszcie numer KRS naszego Stowarzyszenia: 0000020919

A oto raport z realizacji  tego, co się działo w 2021 roku i szczegółowe zestawienie na co były wydawane środki z Waszych podatków: Raport z realizacji 1% Scholi w 2021 ; Szczegółowe zestawienie wydatków Scholi Węgajty z dar 1% za 2021 r

Wierzymy, że mamy szanse w tym roku na realizację ostatniego etapu trzyletniego projektu ( 2020 – 2022): Quem queritis -prezentacje muzycznych dramatów średniowiecza

Kogo szukacie….

W czasach kryzysu – kryzysu wartości, kryzysu idei, które tworzyły chrześcijaństwo, a później Europę w jej dzisiejszym kształcie, a także kryzysu związanego z czasem – którego nie mamy  – okazuje się, że dawna liturgia, dawny sposób celebrowania świętej części naszego istnienia, obdarowuje nas tym czasem. Daje oddech. Pozwala skupić się na najważniejszym. Łączy intelektualny wgląd w historię, kulturę, muzykę i idee z żywym odczuwaniem, przeżywaniem świata, życia, istnienia własnego i spraw duchowych, wieczności. I dla wszystkich uczestników staje się możliwością skupionego wędrowania: za Gwiazdą, za Słowem, za tym, co łączy i co nadaje zwykłym rzeczom niezwyczajną jakość.

Zapraszamy na dramaty liturgiczne Scholi Węgajty jesienią 2022:

Piątek 30 września prezentacja O Trzech Młodziankach w piecu ognistym w drewnianej Cerkwi w Turzańsku w Bieszczadach – wspólnie organizowana z Fundacją inCanto z Krakowa w ramach Festiwalu Rezonanse.

W dniach 7 – 9 października w Olsztynie i u nas w Węgajtach wydarzenie:

„Biblijna Księga Daniela w dwóch dramatach liturgicznych Wschodu i Zachodu:

O Trzech Młodziankach w piecu ognistym oraz Ludus Danielis”:

Piątek, 7 października Ludus Danielis (prawdopodobnie w kościele Garnizonowym koło dworca Olsztyn Zachodni)

Sobota, 8 października O Trzech Młodziankach w piecu ognistym (prawdopodobnie w Cerkwi Greckokatolickiej przy ul. Lubelskiej)

Niedziela, 9 października spotkanie w Teatrze Węgajty: Panel „28 lat pracy: dramaty liturgiczne Scholi Węgajty” oraz wspólne świętowanie.

 

W 2022 r. kontynuujemy wieloletni program edukacyjny Laboratorium tradycji-warsztaty dziedzictwa kulturowego. W maju zakończymy trzy cykle (październik 2021 – kwiecień 2022) warsztatów ikonograficznych, które w małych grupkach toczyły się całą zimę. Zapraszamy w niedziele 29 maja do Cerkiewnika koło Dobrego Miasta na obrzęd poświęcenia ikon, powstałych na warsztatach w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Warmińskiej, w Baccalarium-Klubie pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Dobrym Mieście; także na spotkaniach lokalnych Warmińskiej pracowni ikony w Nowym Kawkowie i Krośnieńskiej pracowni ikony w Opinie koło Ornety. Obrzęd  uświetnia śpiew bizantyjski i gregoriański w wykonaniu Scholi Węgajty.

Letnia pracownia ikony (i śpiewu) w 2022 roku: warsztaty odbędą się w dniach 26 czerwca -3 lipca w Krośnie koło Ornety oraz 6 – 14 sierpnia w Szałstrach i Węgajtach( śpiew).

W dniu 3 lipca planujemy wernisaż VI Wystawy ikon Warmińskiej pracowni ikony  w Sanktuarium Maryjnym w Krośnie koło Ornety, organizowany przez Scholę Węgajty wspólnie z parafią w Krośnie, Stowarzyszeniem Orneckim Agrorelaks i Krośnieńską pracownia ikony. Wystawa gościć będzie w Sanktuarium cały lipiec a w sierpniu zostanie przeniesiona do Ośrodka Teatralnego Węgajty.

Przed nami także duża jesienna jubileuszowa wystawa ikon w Olsztynie (wernisaż jest wstępnie zaplanowany na 15.10.22 w uniwersyteckiej Galerii Stara Kotłownia na Kortowie) jako, że już 10 lat toczą się spotkania warsztatowe i rozwija się pracownia ikonograficzna na Uniwersytecie Warmińsko –Mazurskim w Olsztynie.  Serdecznie zapraszamy!