Termin: 26 czerwca – 4 lipca 2021 roku.

Miejsce: Sanktuarium Maryjne pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i Św. Józefa  w Krośnie na Warmii,

11-130 Orneta, Krosno 12/2

 

Prowadzenie: Małgorzata Dżygadło-Niklaus i Bartosz Bremer z Grupy Agathos

 

Z wielką nadzieją czekamy na letni czas warsztatowego otwarcia licząc na to, że wielu z nas będzie już po szczepieniach i że uda nam się spokojnie, aczkolwiek z zachowanie środków ostrożności, pochylić się nad ikonami w tym pięknym, zacisznym i odludnym miejscu, jakby stworzonym do takiej praktyki jak nasze ikonopisanie…

Warsztaty skierowane są zarówno do osób zaawansowanych, jak i tych, które z ikoną nie miały jeszcze do czynienia. Stopień trudności dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nawet, jeśli ktoś pędzel ostatni raz trzymał w ręku w szkole podstawowej, niech czuje się zaproszony do napisania swej pierwszej ikony.

Osoby piszące pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa –tzw. Mandylionem. Osoby, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Trzecie z kolei  przedstawienie to ikona Matki Bożej, ale można tez studiować dalej Oblicze Pańskie pracując nad ikona Chrystusa Pantokratora.

Osoby, które pod naszym okiem pisały już te ikony, prosimy o kontakt. Po przeanalizowaniu zdobytych przez uczestnika dotychczas umiejętności i konsultacji z osobą współprowadzącą, zaproponujemy tematy o odpowiednim dla danej osoby stopniu trudności, dostosowane do jej możliwości ale jednocześnie pozwalające na dalszy rozwój umiejętności. Tematem wiodącym (dla zaawansowanych) mogą być ikony Świętych Pańskich. (np. Św. Benedykt, Św. Józef, Św. Anastazja, Św. Anna).

Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. Wszystkie materiały takie jak podobrazia, pigmenty, kalka, papier itd. (oraz pędzelki i palety dla „zaczynających”) potrzebne do napisania ikony będą dostępne w naszej pracowni na miejscu.

W tym roku będzie się ona znajdować albo w zabytkowym budynku Konwiktu obok Sanktuarium Maryjnego w Krośnie, gdzie rozłożymy się z pracą w kilku wysokich i przestronnych pomieszczeniach pamiętając o zachowaniu wszelkich potrzebnych w tych dniach środków ostrożności, albo w pomieszczeniach świetlicy w Krośnie,  gdzie mamy do dyspozycji kuchenkę i łazienkę oraz niedużą salę, z nadzieją, że uzyskamy jeszcze dostęp do sąsiednich pomieszczeń. Nasza stołówkę możemy zorganizować jak w roku poprzednim w pięknych krużgankach Sanktuarium. Jak wiecie Państwo obiekty Sanktuarium są wciąż zanurzone w pracach remontowych a więc trzeba zgodzić się na dość prowizoryczne rozwiązania techniczno – bazowe. Więcej praktycznych i organizacyjnych informacji doślemy w przyszłym miesiącu.

Warsztaty zakończymy w niedzielę 4 lipca po mszy o godz.12, kiedy odbędzie się uroczysty obrzęd poświęcenia ikon. Będzie połączony z wernisażem wystawy ikon Warmińskiej Pracowni Ikony, któremu towarzyszyć będzie śpiew gregoriański i bizantyjski w wykonaniu śpiewaków Scholi Węgajty.

Otwarcie Krośnieńskiej Pracowni Ikony nastąpi w sobotę, 26 czerwca Mszą św. o godz. 12 odprawianą przez kustosza Sanktuarium i proboszcza, ks. Michała Rosengarta.

Będziemy pracowali cały dzień od 10 do 13.30 (przerwa obiadowa) i po południu od 15 do 18.30(do 19 gdy jest Msza Św. o 17). Będziemy starali się zorganizować obiady na miejscu w formie cateringu. Codziennie jest możliwość uczestnictwa w Mszy Św. w Sanktuarium, wpisana w plan naszych zajęć w następujących godzinach: poniedziałek, środa i piątek – godz.17, wtorek i czwartek – godz.8, a sobota i niedziela – godz.12. W trakcie zajęć odbędą się wykłady i prezentacje wprowadzające w tematykę ikon.

Koszt uczestnictwa w warsztatach, w tym materiały warsztatowe i koszty techniczno-sanitarne (np. ubezpieczenie grupy) – 800 zł/os, bez kosztów pobytowych.

Osobom przyjezdnym możemy poradzić jak i gdzie zorganizować noclegi. Niestety pokoje w Klasztorze Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Św. Katarzyny w Ornecie, z których korzystaliśmy poprzednio, będą niedostępne ze względu na prace remontowe w klasztorze.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres Małgorzaty Dżygadło-Niklaus: scholaw1@wp.pl

w terminie do 9 maja 2021.

Liczy się kolejność zgłoszeń, bo grupa warsztatowa może liczyć `10 – 14 osób.

Prosimy chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u nas na warsztatach o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów pisania ikony.

Potwierdzenie włączenia do grupy warsztatowej wyślemy do każdego osobiście.

Warunkiem rezerwacji miejsca w grupie warsztatowej jest wpłacenie zaliczki w wysokości 300 zł w do 06.06.2021, na konto współorganizatora warsztatu Stowarzyszenia Węgajty:

34 1020 3541 0000 5902 0088 9394 z dopiskiem warsztaty ikony w Krośnie.

W przypadku rezygnacji z warsztatów w terminie późniejszym niż 12 czerwca, zaliczka nie jest zwracana, gdyż pokrywa część kosztów organizacyjnych i zakup materiałów.

 

Informacji w sprawie zapisów i programu udziela: Małgorzata Dżygadło-Niklaus:

e-mail: scholaw1@wp.pl, tel. 600 00 5253.

 

Informacji w sprawie możliwości zakwaterowania i wyżywienia udziela:

Jolanta Maria Wagner: e-mail: agrorelaks@onet.pl, tel.: 695 125 986.

 

Prowadzący i wykładowcy:

 Małgorzata Dżygadło – Niklaus (Schola Węgajty i Grupa Agathos)

Mieszka i pracuje w Nowym Kawkowie na Warmii od 33 lat. Jest współtwórcą i aktorką Teatru Wiejskiego Węgajty i wokalistką Scholi Węgajty; instruktorem teatralnym, scenografem spektakli Teatru i dramatów Scholi Węgajty. Od 17 lat zajmuje się praktycznie ikonografią bizantyjską. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie u o. Zygfryda Kota; w Studium Ikonopisania w Bielsku Podlaskim, u siostry Kassiani w pracowni ikony klasztoru Evangelismos na greckiej wyspie Patmos oraz u matki Eleftherii w atelier ikony monasteru Varatec w Rumunii. Prowadzi Warmińską pracownię ikony w Nowym Kawkowie oraz warsztaty ikonopisania na Warmii. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Józefa Szajny) oraz Arteterapii – Międzywydziałowe studia podyplomowe w Gdańsku. Od 2009 roku współtworzy pracownie ikony Grupa Agathos. Aktualnie pogłębia studia ikonograficzne u siostry Mateuszy w Atelier Św. Eliasza, działającym przy klasztorze Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie oraz w ramach letnich praktyk w klasztorze Slanic w Rumunii.

Bartosz Bremer (Grupa Agathos)

Mieszka i pracuje w Konstancinie koło Warszawy, żonaty, 4 dzieci. Dyplom uzyskał w 1992 r. w Pracowni plakatu na Wydziale Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył kursy ikonopisania u o. Zygfryda Kota SJ w Krakowie w latach  2003-2006. Od tego czasu współtworzy pracownie ikony Grupa Agathos. Zajmuje się również malarstwem olejnym i temperowym, rysunkiem, projektowaniem graficznym i fotografiką.

 

Serdecznie zapraszamy,  mamy jeszcze 1-2 miejsca wolne,

w imieniu swoim i Bartka, Małgorzata Dżygadło-Niklaus, Nowe Kawkowo, 6 maja 2021.