W tym roku pracownia ikony będzie znajdować się w zabytkowym budynku Konwiktu obok Sanktuarium Maryjnego w Krośnie, gdzie rozłożymy się z pracą w kilku wysokich i przestronnych pomieszczeniach, pamiętając o zachowaniu wszelkich potrzebnych w tych dniach środków ostrożności. Będziemy mogli korzystać z pomieszczenia świetlicy gdzie mamy do dyspozycji łazienkę oraz dużą salę na przerwę na kawę lub herbatę. Jeśli pogoda dopisze możemy nasza przestrzeń rekreacyjna zorganizować na pięknym dziedzińcu wewnętrznym w Konwikcie.

Warsztaty skierowane są zarówno do osób zaawansowanych, jak i tych, które z ikoną nie miały jeszcze do czynienia. Stopień trudności dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nawet, jeśli ktoś pędzel ostatni raz trzymał w ręku w szkole podstawowej, niech czuje się zaproszony do napisania swej pierwszej ikony.

Osoby piszące pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa -Mandylionem. Osoby, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Trzecie z kolei  przedstawienie to ikona Matki Bożej, ale można tez studiować dalej Oblicze Pańskie pracując nad ikona Chrystusa Pantokratora. Osoby, które pod naszym okiem pisały już te ikony, prosimy o kontakt. Po przeanalizowaniu zdobytych przez uczestnika dotychczas umiejętności i konsultacji z osobą współprowadzącą, zaproponujemy tematy o odpowiednim dla danej osoby stopniu trudności, dostosowane do jej możliwości ale jednocześnie pozwalające na dalszy rozwój umiejętności. Tematem wiodącym (dla zaawansowanych) w dalszym ciągu mogą być ikony Świętych Pańskich.

Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. Wszystkie materiały (podobrazia, pigmenty, kalka, papier itd. oraz pędzelki i palety dla „zaczynających”) potrzebne do napisania ikony będą dostępne w naszej pracowni na miejscu.

Tydzień po zakończonych warsztatach, w niedzielę 5 lipca po mszy o godz.12, odbędzie się obrzęd poświęcenia ikon. Będzie połączony z wernisażem wystawy ikon Warmińskiej Pracowni Ikony, któremu towarzyszyć będzie śpiew gregoriański i bizantyjski w wykonaniu Scholi Cantorum Warmiensis.

Ponowne otwarcie Krośnieńskiej Pracowni Ikony nastąpi w sobotę, 20 czerwca Mszą św. o godz. 12. odprawianą przez kustosza Sanktuarium i proboszcza, ks. Michała Rosengarta.

Będziemy pracowali cały dzień od 10 do 13.30 (przerwa obiadowa) i po południu od 15 do 18.30(do 19 gdy jest Msza Św. o 17). Będziemy starali się zorganizować obiady na miejscu w formie cateringu. Codziennie jest możliwość uczestnictwa w Mszy Św. w Sanktuarium, wpisana w plan naszych zajęć w następujących godzinach: poniedziałek, środa i piątek – godz.17, wtorek i czwartek – godz.8, a sobota i niedziela – godz.12. W trakcie zajęć odbędą się wykłady i prezentacje wprowadzające w tematykę ikon.

Koszt uczestnictwa w warsztatach, w tym materiały – 700 zł/os, bez kosztów pobytowych.

Osobom przyjezdnym możemy poradzić jak zorganizować noclegi.

Nocleg w Klasztorze Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Św. Katarzyny w Ornecie, w pokojach 1 i 2 – osobowych w cenie 25 zł/noc (do potwierdzenia).*

 

Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres Małgorzaty Dżygadło-Niklaus: scholaw1@wp.pl

w terminie do 31 maja 2020.

Liczy się kolejność zgłoszeń, bo grupa warsztatowa może liczyć `8 – 12 osób.

Prosimy chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u nas na warsztatach o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów pisania ikony.

 

Warunkiem rezerwacji miejsca w grupie warsztatowej jest wpłacenie zaliczki w wysokości 300 zł w do 06.06.2020, na konto współorganizatora warsztatu Stowarzyszenia Węgajty:

34 1020 3541 0000 5902 0088 9394 z dopiskiem warsztaty ikony w Krośnie.

W przypadku rezygnacji z warsztatów w terminie późniejszym niż 13 czerwca, zaliczka nie jest zwracana, gdyż pokrywa część kosztów organizacyjnych i zakup materiałów.

 

Informacji w sprawie zapisów i programu udziela: Małgorzata Dżygadło-Niklaus:

e-mail: scholaw1@wp.pl, tel. 600 00 5253.

Informacji w sprawie możliwości zakwaterowania i wyżywienia udziela:

Jolanta Maria Wagner: e-mail: agrorelaks@onet.pl, tel.: 695 125 986.

 

Prowadzący i wykładowcy:

 

Małgorzata Dżygadło – Niklaus (Schola Węgajty i Grupa Agathos)

Mieszka i pracuje w Nowym Kawkowie na Warmii od 33 lat. Jest współtwórcą i aktorką Teatru Wiejskiego Węgajty i wokalistką Scholi Węgajty; instruktorem teatralnym, scenografem spektakli Teatru i dramatów Scholi Węgajty. Od 17 lat zajmuje się praktycznie ikonografią bizantyjską. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie u o. Zygfryda Kota; w Studium Ikonopisania w Bielsku Podlaskim, u siostry Kassiani w pracowni ikony klasztoru Evangelismos na greckiej wyspie Patmos oraz u matki Eleftherii w atelier ikony monasteru Varatec w Rumunii. Prowadzi Warmińską pracownię ikony w Nowym Kawkowie oraz warsztaty ikonopisania na Warmii. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Józefa Szajny) oraz Arteterapii – Międzywydziałowe studia podyplomowe w Gdańsku. Aktualnie pogłębia studia ikonograficzne u siostry Mateuszy w Atelier Św. Eliasza, pracowni ikon działającej przy klasztorze Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie oraz w ramach praktyk w klasztorze Slanic w Rumunii.

 

Bartosz Bremer (Grupa Agathos)

Mieszka i pracuje w Konstancinie koło Warszawy, żonaty, 4 dzieci. Dyplom uzyskał w 1992 r. w Pracowni plakatu na Wydziale Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył kursy ikonopisania u o. Zygfryda Kota SJ w Krakowie w latach  2003-2006. Od tego czasu współtworzy pracownie ikony Grupa Agathos. Zajmuje się również malarstwem olejnym i temperowym, rysunkiem, projektowaniem graficznym i fotografiką.

 

Grupa Agathos

Grupa powstała w 2003 r. Wywodzi się z pracowni Św. Łukasza w Krakowie, która działa pod kierownictwem o. Zygfryda Kota SJ. Dalsze doskonalenie i wiedzę w dziedzinie ikonopisania członkowie Grupy zawdzięczają Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie oraz kontaktom z prawosławnymi ośrodkami i szkołami pisania ikon. Od 2009 r. współpracuje ze Scholą Węgajty. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchową głębią ikony, sięgający do korzeni tradycji bizantyjskiej, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego jak i zachodniego. Od pięciu lat członkowie Grupy Agathos pogłębiają swoją wiedzę i praktykę w Atelier św. Eliasza, prowadzonym przez siostrę Mateuszę przy klasztorze Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie.

Ikony wykonane przez członków grupy znajdują się w domach prywatnych, a także w kościołach, m.in. Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele parafialnym w Nowym Kawkowie, w klasztorze Zwiastowania oo. Benedyktynów w Biskupowie.

Prace członków grupy można było oglądać na wielu wystawach, m.in.:

– Korzenie sztuki sakralnej  w Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce (2015 – 2019)

– Festiwalu Sztuki Sakralnej im Andrieja Tarkowskiego w Pontigny we Francji (2014)

– Fabryka Sztuk w Tczewie „Światłość pędzlem pisana” (2014, 2019);

– Nocy Muzeów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (2012-2014);

– Galeria Synagoga w Barczewie „Pędzlem rozpisane” (2012);

– Międzynarodowa wystawa „Ikona Dziś” w Warszawie ( 2008)

Więcej informacji na www.agathos.art.pl

* Klasztor Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Świętej Katarzyny założony został w XVI wieku przez Błogosławioną Reginę Protman z Braniewa; za patronkę mają siostry Św. Katarzynę Aleksandryjską, męczennicę, a ich znakiem rozpoznawczym jest krzyż wpisany w koło; w klasztorze od wieku XIV żyły siostry tercjarki (zwane beginkami) franciszkańskie a w XVI wieku budynki klasztorne wraz z nadaniami biskupimi przeszły do Sióstr Katarzynek.

Małgorzata Dżygadło-Niklaus, Nowe Kawkowo, 18 maja 2020.