Grupa Agathos i Schola Węgajty

zapraszają na warsztaty „Korzenie Sztuki Sakralnej 2019”

w Sanktuarium Matki Bożej Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce

w dniach 27 kwietnia – 05 maja 2019 r.

W tym roku poprowadzimy Pracownię Ikony w Świętej Lipce trzykrotnie. Pierwsza tegoroczna wiosenna edycja odbędzie się w dniach 27 kwietnia – 5 maja. Dokładne informacje na temat drugiej, letniej (29.06-07.07.2019) i dodatkowej, zimowej edycji (26.12.2019 – 01.01.2020), będą podane na stronie Ewy Grześkiewicz (www.ikony.waw.pl).

Jeśli ktoś z naszych stałych uczestników chciałby popracować nad swoją ikoną pod naszym okiem, a może przyjechać tylko na sam tzw. długi weekend majowy, to będzie taka możliwość. Proszę wtedy o kontakt w celu ustalenia szczegółów. Oprócz zajęć warsztatowych planujemy konferencje kustosza Sanktuarium i miłośnika ikon, o. Aleksandra Jacyniaka SJ, który przybliży nam także historię świętolipskiej świątyni. Majowym warsztatom towarzyszyć będzie prezentacja prac członków Grupy Agathos, Ewy Grześkiewicz i Małgorzaty Dżygadło-Niklaus.

Prowadzenie – Grupa Agathos w składzie:

Małgorzata Dżygadło-Niklaus, Ewa Grześkiewicz

Zakres warsztatów

Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Osoby, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Trzecie z kolei przedstawienie to ikona Matki Bożej. Tych zaś z Państwa, którzy pod naszym okiem napisali już te ikony, prosimy o kontakt w celu ustalenia tematu o odpowiednim stopniu trudności. Osobom zaawansowanym proponujemy ikonę św. Franciszka lub św. Anny.

Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć przewidziane są też prelekcje o ikonach. Na zakończenie warsztatów odbędzie się uroczysty obrzęd poświęcenia ikon.

Koszt uczestnictwa w warsztatach: 800 zł/os. Cena zawiera wszystkie potrzebne materiały, w tym deskę i pędzle. Nie zawiera kosztów pobytowych.

Koszty pobytowe: osobom przyjezdnym proponujemy noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma w Świętej Lipce. Koszt noclegu z wyżywieniem: 70 zł/os/dobę (całość 8 x 70 = 560 zł).

Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres Ewy Grześkiewicz: ewika@poczta.fm określając, który wariant jest wybierany ( z zakwaterowaniem, czy bez) w terminie do 10 kwietnia 2019.

Więcej informacji o płatności w linku poniżej Warsztaty Święta Lipka27.04- 05.05.2019 informację