Schola Węgajty i Grupa Agathos zapraszają na
 Laboratorium Tradycji 2017 – warsztaty dziedzictwa kulturowego
 (Nowe Kawkowo, Węgajty i Górowo Iławeckie na Warmii)
 Pracownia śpiewu liturgicznego: Chorał ormiański i staroruski od 5 do 11 sierpnia 2017, prowadzenie: Andrij Szkrabjuk; 
Chorał gregoriański i bizantyjski od 13 do 15 sierpnia 2017, prowadzenie: Johann Wolfgang Niklaus

LTinfoSpiew2017

W tym roku, w pierwszej części warsztatu, będziemy pracować nad śpiewami pięknego, starożytnego nabożeństwa kościoła ormiańskiego, zwanego Godziną wschodu słońca i wybranymi wczesno-ruskimi śpiewami w języku starocerkiewnosłowiańskim. Prowadzić warsztat będzie protopsalta z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego i jednocześnie kantor i kierownik chóru z Katedry Ormiańskiej we Lwowie – Andriej Szkrabjuk. Będziemy gościć także jego asystentkę i uczennicę, studentkę dyrygentury Marikę Prypin i jej męża, młodego teologa Edwarda.

W drugiej części warsztatu, kontynuując pracę z poprzednich lat przygotujemy chorał gregoriański do mszy na święto Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia) oraz śpiewy bizantyjskie (maryjne) do obrzędu poświęcenia ikon według wschodniego formularza. Melodie zaczerpnięte będą z tradycji gregoriańskiej, grecko – bizantyjskiej i opracujemy również przykłady śpiewów starocerkiewno-słowiańskich z Irmologionu Supraskiego.

Na zakończenie odbędą się prezentacje: wystawa ikon i koncert z udziałem uczestników warsztatów. Prezentacje przybiorą formę święta miejsca (w sali Teatru Węgajty i w kościele grekokatolickim w Górowie Iławeckim) oraz w kościele parafialnym w Nowym Kawkowie na święto Wniebowzięcia NMP, znane jako święto Zaśnięcia Marii w tradycji prawosławnej, popularnie zwane u nas MB Zielnej. Warsztatom towarzyszyć będą wykłady przygotowane przez ikonografów i śpiewaków oraz teologów z Ukrainy i Grupę Agathos.

Równoległe, jak w poprzednich latach, w dniach od 5 do 15 sierpnia 2017 będzie działała Pracownia ikonyprowadzona przez Grupę Agathos w składzie Bartosz Bremer, Małgorzata Dżygadło – Niklaus, Ewa Grzeskiewicz i gościnnie ikonografowie ze Lwowa: Andrij i Oksana Vinniczuk.

Chcemy aby oba pracownie, śpiewu liturgicznego i Ikona, działały blisko siebie, a efekty ich pracy się, przenikały by tak jak niegdyś, malarstwo i śpiew stanowiły całość doświadczenia sacrum.

Zajęcia ikonografów tym razem skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Piszący swą pierwszą lub drugą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa, przy kolejnej, nad Obliczem Anioła Pańskiego. Dla osób bardziej zaawansowanych, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, tematem wiodącym będą wizerunki Matki Bożej ( Matka Boża Włodzimierska dla osób, które będą pisać swoją trzecią ikonę oraz Matka Boża Nieustającej Pomocy lub Matka Bożaj Nikopoia dla bardziej zaawansowanych).

Pod artystyczną opieką mistrza Andrija ze Lwowa oraz jego żony Oksany (teologa i malarza ikon na szkle) powstawać będzie duża, wspólnie pisana ikona Matki Bożej Hodegetri z prorokami, która „zamieszka” w naszym kościele parafialnym w Nowym Kawkowie. Do tej pracy zapraszamy chętnych, z pewnym już doświadczeniem w drodze ikony. (Grupa uczestników pracowni ikony jest już zamknięta.

Koszt uczestnictwa w warsztatach śpiewu (9 dni), w tym komplet materiałów nutowych i tekstowych (bez kosztów pobytowych) – 250 zł/os. Osobom przyjezdnym zaproponujemy noclegi i wyżywienie w okolicznych gospodarstwach agroturystycznych. Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres: scholaw1@wp.pl do 25 czerwca, określając, który wariant jest wybierany byśmy mogli dla was, jeśli potrzebny zarezerwować noclegi i wyżywienie. Zgłoszenia trzeba potwierdzić wpłaceniem zaliczki w wysokości 150 zł z dopiskiem na warsztaty śpiewu Laboratorium tradycji 2017 do 10 lipca 2017 – konto Stowarzyszenie Wegajty: nr 34 1020 3541 0000 5902 0088 9394

Wszelkich informacji udzielamy pod numerem telefonu: 600 005 251 (Wolfgang Niklaus).

ORGANIZATOR: Stowarzyszenie Węgajty – zespół Schola Węgajty.