Warsztaty pisania ikon w Dobrym Mieście.

Serdecznie zapraszamy!!!

Z początkiem lutego 2017 ponownie otwieramy Pracownię ikony w Dobrym Mieście. Zajęcia zaplanowane są na siedem wtorkowych spotkań, każde po 5 godzin (od 12 do 17), w pracowni zwanej Hadesem.

Rozpoczynamy we wtorek, 7 lutego 2017 roku o godz.12 wykładem wprowadzającym w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Dobrym Mieście.

Dalsze spotkania co tydzień czyli: 14, 21 i 28 lutego oraz 7,14 i 21 marca. Warsztaty zakończymy uroczystym obrzędem poświęcenia ikon już w kwietniu.

Grupa uczestników warsztatów ikonograficznych może liczyć od 8 do 10 osób; liczy się kolejność zgłoszeń. Osoby zaczynające pracę nad swoją pierwszą ikoną pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa zwanym Mandylionem. Osoby, które już napisały pierwszą ikonę ( pod okiem prowadzących z Grupy Agathos) będą kontynuowały pracę nad wizerunkiem Anioła Pańskiego (Angelos Kyrios). Przy trzeciej ikonie temat będziemy dopasowywać indywidualnie. Zgłoszenia proszę nadsyłać do 05 stycznia 2017 roku na adres współorganizatora warsztatów, Scholi Węgajty: scholaw1@wp.pl.

Opłata za kurs – 500 zł, w tym 150 zł to koszty materialowe.

Każdy otrzyma odpowiednio klejoną, szpongowaną deseczkę, zagruntowaną i wyszlifowaną, tzw. podobrazie. Oprócz tego pędzelki z włosia naturalnego (np. wiewiórki czy kuny), kolorowe wzory ikonograficzne, komplet odbitek pomocniczych, materiałów warsztatowych oraz będzie miał dostęp do specjalistycznych materiałów potrzebnych do napisania i wykończenia ikony takich jak: pigmenty, akryle, kalka itp.

Po zebraniu grupy, zaliczkę w wysokości 250 zł należy wpłacic do 10.01.2017 na podane ponizej konto:

Stowarzyszenie Węgajty: 34 1020 3541 0000 5902 0088 9394  z dopiskiem „warsztat ikony w Dobrym Mieście”.

Bardzo serdecznie wszystkich pozdrawiam,

w razie pytań pozostaję do dyspozycji,

kontakt: scholaw1@wp.pl, tel., kom.: 600 00 52 53.

Małgorzata Dżygadło –Niklaus,

Schola Węgajty / Grupa Agathos,

Nowe Kawkowo, grudzień 2016.

Grupa Agathos (od gr. agathos – dobry) powstała w 2003 r. Nazwa jest odwołaniem do greckiej tradycji ikonopisania, do okresu, gdy chrześcijaństwo, jeszcze niepodzielone, wypracowało zasady sztuki sakralnej. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchową głębią ikony, stanowiącej formę sztuki i drogę modlitwy, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego jak i zachodniego. Grupa Agathos pragnie przybliżać ikonę innym; oprócz tworzenia ikon organizuje wystawy ikonograficzne, prowadzi wykłady, prezentacje i warsztaty ikonopisania głównie w Warszawie i na Warmii. Członkowie grupy kształcili się pod kierunkiem o. Zygfryda Kota SJ w Pracowni Św. Łukasza w Krakowie oraz Mateusza Środonia ze Studium Chrześcijańskiego Wschodu z klasztoru ojców Dominikanów na Służewie w Warszawie. Odbywali praktyki ikonograficzne w Studium Ikonopisania w Bielsku Podlaskim, w pracowni ikony klasztoru Evangelismos na greckiej wyspie Patmos oraz w Atelier Św. Ireny klasztoru Varatec, w rumuńskiej Mołdawii.