Schola Wegajty, Grupa Agathos, i Fabryka Sztuk w Tczewie

zapraszają na

Warsztaty pisania ikon

Termin: 14 – 22 stycznie 2017.

Miejsce: Fabryka Sztuk w Tczewie

Prowadzenie: Małgorzata Dżygadło-Niklaus i Ewa Grześkiewicz z Grupy Agathos

Warsztaty skierowane są zarówno do osób zaawansowanych, jak i tych, które z ikoną nie miały jeszcze do czynienia. Stopień trudności dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nawet, jeśli ktoś pędzel ostatni raz trzymał w ręku w szkole podstawowej, niech czuje się zaproszony do udziału w zajęciach.

Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa. Osoby, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Trzecie z kolei przedstawienie to ikona Matki Bożej. Tych zaś z Państwa, którzy pod naszym okiem napisali już te ikony, prosimy o kontakt w celu ustalenia tematu o odpowiednim stopniu trudności.

Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć przewidziane są też prelekcje o ikonach. Na zakończenie warsztatów odbędzie się obrzęd poświęcenia ikon.

Grupa Agathos

Grupa powstała w 2003 r. Wywodzi się z pracowni Św. Łukasza w Krakowie, która działa pod kierownictwem o. Zygfryda Kota SJ. Dalsze doskonalenie i wiedzę w dziedzinie ikonopisania członkowie Grupy zawdzięczają Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie oraz kontaktom z prawosławnymi ośrodkami i szkołami pisania ikon. Od 2009 r. współpracuje ze Scholą Węgajty. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchowa głębią ikony, sięgający do korzeni tradycji bizantyjskiej, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego jak i zachodniego.

Ikony wykonane przez członków grupy znajdują się w domach prywatnych, a także w kościołach, m.in. Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie, w klasztorze Zwiastowania oo. Benedyktynów w Biskupowie.

Prace członków grupy można było oglądać na wielu wystawach, m.in. na:

– Korzenie sztuki sakralnej w Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce (2015, 2016)

– Festiwalu Sztuki Sakralnej im Andrieja Tarkowskiego we francuskim Pontigny (2014). Oprócz ikon grupa prowadziła tam warsztaty, a także przedstawiała wykład przybliżający współczesną ikonę polską;

– Fabryka Sztuk w Tczewie „Światłość pędzlem pisana” (06.08 – 21.09.2014);

– Nocy Muzeów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (2012-2014);

– Galeria Synagoga w Barczewie „Pędzlem rozpisane” (16.06 – 12.07.2012);

– Międzynarodowej wystawie „Ikona Dziś”, która towarzyszyła sesji naukowej pod tym samym tytułem (Warszawa, kościół oo. Dominikanów na Służewcu, 2008)

Więcej informacji na www.agathos.art.pl., www.wegajty.pl

 

Prowadzący:

Małgorzata Dżygadło – Niklaus (Schola Węgajty i Grupa Agathos)

Mieszka i pracuje w Nowym Kawkowie na Warmii od 30 lat. Jest współtwórcą i aktorką Teatru Wiejskiego Węgajty i wokalistką Scholi Węgajty; instruktorem teatralnym, scenografem spektakli Teatru i dramatów Scholi Wegajty. Od 13 lat zajmuje się praktycznie ikonografią bizantyjską. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie u o. Zygfryda Kota; w Studium Ikonopisania w Bielsku Podlaskim, u siostry Kassiani w pracowni ikony klasztoru Evangelismos na greckiej wyspie Patmos oraz u matki Eleftherii w atelier ikony monasteru Varatec w Rumunii. Prowadzi Warmińską pracownię ikony w Nowym Kawkowie oraz warsztaty ikonopisania na Warmii wraz z innymi członkami Grupy Agathos. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Józefa Szajny); międzywydziałowe studia podyplomowe z Arteterapii w Gdańsku; ostatnio studiuje możliwości jakie daje łączenie sztuki ikonopisania i praktyki medytacji chrześcijańskiej.

 

Ewa Grześkiewicz (Grupa Agathos)

Mieszka i pracuje w Warszawie. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie pod kierunkiem o. Zygfryda Kota. Umiejętności doskonaliła w Studium Chrześcijańskiego Wschodu działającym przy klasztorze oo. Dominikanów na warszawskim Służewiu, na warsztatach organizowanych przez Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, na zajęciach z greckim ikonografem Theodorosem Papadopoulosem oraz podczas corocznych praktyk w prawosławnym monasterze Varatec w Rumunii.

Ikona jest dla niej miejscem spotkania człowieka z Bogiem, Ducha z materią oraz szansą dla spotkania chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego.

Oprócz malarstwa zajmowała się terapią pedagogiczną. Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej. Doświadczenie w nauczaniu owocuje podczas prowadzonych przez nią warsztatów pisania ikon; w Warszawie odbywają się Centrum Artystycznym Sztukarnia.

 

Koszt uczestnictwa w warsztatach, w tym komplet materiałów – 700 zł/os.

Osobom przyjezdnym możemy poradzić jak zorganizować noclegi i wyżywienie na miejscu. Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres Małgorzaty Dżygadło-Niklaus: scholaw1@wp.pl

w terminie do 30 listopada 2016.

Liczy się kolejność zgłoszeń, bo grupa warsztatowa może liczyć od 12 do 16 osób.

Prosimy chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u nas na warsztatach o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowych.

Warunkiem rezerwacji miejsca w grupie warsztatowej jest wpłacenie zaliczki w wysokości 250 zł w do 10.12.2016, na konto współorganizatora warsztatu Stowarzyszenia Węgajty:

34 1020 3541 0000 5902 0088 9394 z dopiskiem zaliczka na warsztaty ikony w Tczewie.

W przypadku rezygnacji z warsztatów w terminie późniejszym niż 10 grudnia, zaliczka nie jest zwracana, gdyż pokrywa część kosztów organizacyjnych i zakup materiałów.

Informacji w sprawie zapisów, programu i możliwości zakwaterowania udziela: Małgorzata Dżygadło-Niklaus: e-mail: scholaw1@wp.pl, tel. 600005253.

Organizatorzy: Grupa Agathos: www.agathos.art.pl, Schola Węgajty: www.wegajty.pl, Ikony. Ewa Grześkiewicz (www.ikony.waw.pl), Fabryka Sztuk (www.fabrykasztuk.tczew.pl).

UWAGA: są jeszcze 2 – 3 miejsca wolne w grupie warsztatowej!

W ramach warsztatów w piątek 20 stycznia 2017 r. o godz.18 odbędzie się w Fabryce Sztuk, wykład otwarty:

Oblicza ikony ” ilustrowany przykładami wybranych miejsc i prac ikonograficznych.