Mamy za sobą kolejne trzy edycje Letniej pracowni ikony, warsztatów prowadzonych przez członków Grupy Agathos i Scholi Węgajty.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów, które odbyły się w lipcu w dwóch turach, w Sanktuarium Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce:

– w dniach 1-10 lipca jako „Korzenie sztuki sakralnej”-prowadzenie Grupa Agathos

– w dniach 17-23 lipca jako eksperyment artystyczny „Angelos” w ramach programu

MAGIS 2016 na Światowe Dni Młodzieży-prowadzenie Grupa Agathos i Schola Węgajty.

W sierpniu spotkaliśmy się w Nowym Kawkowie, Węgajtach i Jonkowie w ramach kolejnej edycji Laboratorium tradycji – warsztatów dziedzictwa kulturowego, poświęconych tradycji bizantyjskiej w malarstwie ikonowym i śpiewie liturgicznym. Zakończenie warsztatów, wraz z uroczystą liturgią i obrzędem poświęcenia ikon odbyło się 15 sierpnia w Jonkowie, zaś po południu świętowaliśmy 650-lecie założenia wioski Węgajty.

– w dniach 6-15 sierpnia jako „Laboratorium tradycji 2016” – prowadzenie Grupa Agathos (pracownia ikony) i Schola Węgajty (pracownia śpiewu).

Poniżej wybór zdjęć z sierpniowych warsztatów i obrzędu poświęcenia ikon.

WARSZTATY

POŚWIĘCENIE IKON

Można całą relację fotograficzną autorstwa Anny Cieślak ze wspólnoty Benedictus, która była także uczestnikiem Pracowni ikony, obejrzeć na Zdjęcia Google pod adresem: https://goo.gl/photos/Gjnus5p1sWJdNBV7A.

Sięgając pamięcią do lipca zapraszamy na relację z eksperymentu Angelos na MAGIS 2016.

To były dni niesamowite! Pełne mocnych wrażeń, spotkań i emocji, wzajemnej fascynacji sobą 20-sto osobowej grupy młodzieży z trzech kontynentów: Azji, Afryki i Europy. Niesłychanie zdolni, otwarci i ciekawi świata młodzi ludzie z Mozambiku, Zimbabwe, Korei Południowej, Indii, Hiszpanii i Francji, na tydzień przed krakowskim spotkaniem z papieżem Franciszkiem, zjechali do Świętej Lipki. Tu w ciszy i skupieniu chłonęli, oczyma i uszami, opowieści wprowadzające ich w świat bytów anielskich; studiowali pędzlem i glosem ich nieziemska naturę….Po pięciu dniach wyłaniania się spod warstw koloru, powstały intrygujące wizerunki serafinów i cherubinów, które wszyscy uczestnicy – pięknie oprawione i pobłogosławione przez ojca Dawida – zabrali ze sobą w świat. Czas oprócz warsztatów ikonowych i śpiewu liturgicznego przeznaczyliśmy na wykonanie pięknego sztandaru naszego eksperymentu-oczywiście z Aniołem, a także na poranne ćwiczenia oddechowe i popołudniowe gry i zabawy integracyjne, które prowadzili dwaj młodzi Jezuici – Dawid z Hiszpanii i Mark z Indii (studiujący we Francji). Była codzienna liturgia i spotkania w kręgach Magis, były tez wycieczki pod przewodnictwem kustosza ze Świętej Lipki, ojca Aleksandra Jacyniaka. Wybraliśmy się do Wilczego szańca w Gierłoży, do cerkwi grekokatolickiej, zboru ewangelickiego i średniowiecznej katedry w Kętrzynie oraz na miejsce archeologicznych wykopalisk, w sąsiednich Bezławkach. A w ostatni wieczór nie zabrakło kiełbasek pieczonych nad ogniskiem, gdy do Lipki dotarły jeszcze dwie inne grupy magisowe. Zostaliśmy obdarowani niezwykle tym spotkaniem, pełnym serdeczności, ciepła i czystej energii młodych, podążających za Wezwaniem.

WARSZTATY

INNE