Schola Węgajty wraz z Grupą Agathos włączyła się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Polsce w 2016 roku. Opracowaliśmy i poprowadzimy Eksperyment Artystyczny w Sanktuarium w Świętej Lipce w dniach 17- 23 lipca 2016 w ramach programu Magis 2016.

Nasz eksperyment zatytułowaliśmy Angelos, co oznacza Anioł, czyli zwiastun, posłaniec. Uczestnicy będą studiowali – głosem i pędzlem – „naturę anielską”, dowiedzą się, jak brzmi śpiew Aniołów, jak przedstawiani są Aniołowie w malarstwie ikonowym. Poznają tradycyjną technikę tempery jajecznej, którą były od pierwszych wieków chrześcijaństwa i są do dziś, pisane ikony. Będą próbowali swych sił w stworzeniu wizerunku Cherubina lub Serafina oraz w chwaleniu śpiewem Najwyższego frazami chorału gregoriańskiego i bizantyjskiego.

Program MAGIS to spotkanie młodych (18 – 30 lat) z całego świata zainteresowanych duchowością ignacjańską, dla pogłębienia indywidualnego rozwoju, relacji z ludźmi i dialogu międzykulturowego. To propozycje różnych aktywności (malarstwo, architektura, plastyka, sztuka ludowa, pisanie ikon, aktorstwo, śpiew oraz wiele innych), dzięki którym uczą się doświadczać wspólnoty, a także gromadzić doświadczenia i poddawać je refleksji.

W Eksperymencie Angelos weźmie udział 20 osób, które przybędą z Zimbabwe, Mozambiku, Korei Południowej, Hiszpanii i Francji.

Zobacz ikony i freski anielskie