gru142023
0 Comments
Schola Węgajty, Grupa Agathos i Fabryka Sztuk w Tczewie zapraszają na Warsztaty ikonograficzne
Termin: 3 – 11 luty 2024.
Miejsce: Fabryka Sztuk w Tczewie
Prowadzenie: Małgorzata Dżygadło-Niklaus i Bartosz Bremer z Grupy Agathos
Z wielką nadzieją i radością czekamy na zimowy czas warsztatowego otwarcia w Fabryce Sztuk w Tczewie, aby pochylić się nad ikonami w tym pięknym, spokojnym i gościnnym zakątku, jakby stworzonym do takiej praktyki jak nasze ikonopisanie…
Wracamy tu po 4 latach przerwy (pandemia, rodzinne ograniczenia) ale ciepło i z dumą wspominając nasze dwie wystawy, które miały tu miejsce w 2014 i 2019 roku oraz warsztaty, których 6 edycji odbyło się tu w latach 2015 – 2020. Wybieramy się do Was z nadzieją, że zasiane tu ziarna zakiełkują…
Warsztaty skierowane są zarówno do osób zaawansowanych, jak i tych, które z ikoną nie miały jeszcze do czynienia. Stopień trudności dostosowujemy indywidualnie do każdego uczestnika, dlatego nawet, jeśli ktoś pędzel ostatni raz trzymał w ręku w szkole podstawowej, niech czuje się zaproszony do udziału w zajęciach.
Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa (Mandylion). Osoby, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Trzecie z kolei przedstawienie to ikona Matki Bożej. Można też studiować dalej Oblicze Pańskie pracując nad ikoną Chrystusa Pantokratora.
Osoby, które pod naszym okiem pisały już te ikony, prosimy o kontakt. Po przeanalizowaniu zdobytych przez uczestnika dotychczas umiejętności i konsultacji z osobą współprowadzącą, zaproponujemy tematy o odpowiednim dla danej osoby stopniu trudności, dostosowane do jej możliwości ale jednocześnie pozwalające na dalszy rozwój umiejętności. Tematem wiodącym (dla zaawansowanych) mogą być ikony Matki Bożej, Archaniołów, Świętych Pańskich (np. Św. Benedykt, Św. Józef, Św. Jan Chrzciciel, Św. Anna, Św. Charbel i inni).
Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają własny rysunek, szkic do ikony. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. Wszystkie materiały takie jak podobrazia, pigmenty, kalka, papier itd. (oraz pędzelki i palety dla „zaczynających”) potrzebne do napisania ikony będą dostępne w naszej Pracowni na miejscu.
W lutym przyszłego roku będzie się ona znajdować w dużej i słonecznej sali na pierwszym piętrze, nie w głównym budynku ale w bocznym, warsztatowo-wystawienniczym: wchodzi się do niego z dziedzińca wewnętrznego Fabryki.
W czasie zajęć przewidziane są też prezentacje związane w tematyką ikony. Pracujemy cały dzień od 10 do 18 z przerwą na obiad. Na zakończenie warsztatów odbędzie się obrzęd poświęcenia ikon, przy śpiewie bizantyjskim i gregoriańskim członków Scholi Węgajty.
Więcej praktycznych i organizacyjnych informacji doślemy zainteresowanym w przyszłym miesiącu, po ukształtowaniu się grupy uczestników.
O Nas
Grupa Agathos
Grupa powstała w 2003 r. Wywodzi się z pracowni Św. Łukasza w Krakowie, która działa pod kierownictwem o. Zygfryda Kota SJ. Dalsze doskonalenie i wiedzę w dziedzinie ikonopisania członkowie Grupy zawdzięczają Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie oraz kontaktom z prawosławnymi ośrodkami i szkołami pisania ikon w kraju i zagranicą. Od 2009 r. współpracuje ze Scholą Węgajty. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchową głębią ikony, sięgający do korzeni tradycji bizantyjskiej, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego jak i zachodniego.
Ikony wykonane przez członków grupy znajdują się w domach prywatnych, a także w kościołach, m.in. Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie, w klasztorze Zwiastowania oo. Benedyktynów w Biskupowie.
Prace członków grupy można było oglądać na wielu wystawach, m.in.:
– Korzenie sztuki sakralnej w Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce (2015- 2021)
– Wystawa Warmińskiej pracowni ikony i członków Grupy Agathos w Sanktuarium maryjnym w Krośnie koło Ornety, otwarta dla pielgrzymów cały lipiec (w latach 2017 -.2023)
– Festiwalu Sztuki Sakralnej im Andrieja Tarkowskiego we francuskim Pontigny (2014).
– Wystawa Warmińskiej pracowni ikony i członków Grupy Agathos w kościele parafialnym w Nowym Kawkowie koło Olsztyna w ramach lokalnego święta Sztuka w Obejściu (2012- 2022)
– Fabryka Sztuk w Tczewie „Światłość pędzlem pisana” (2014, 2019);
– Nocy Muzeów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (2012-2014);
– Galeria Synagoga w Barczewie „Pędzlem rozpisane” (2012);
– Międzynarodowej wystawie „Ikona Dziś”, która towarzyszyła sesji naukowej pod tym samym tytułem (Warszawa, kościół oo. Dominikanów na Służewcu, 2008)
Więcej informacji na http://www.agathos.art.pl.
Schola Węgajty powstała w 1994 r. i działa w ramach Stowarzyszenia Węgajty koło Olsztyna. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Schola zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną, muzyczną i plastyczną. Od 29 lat opracowuje i wykonuje najstarsze europejskie zabytki muzyczno-dramatyczne (rękopisy polskie, francuskie, włoskie, niemieckie). Ma w swoim dorobku i repertuarze 7 łacińskich średniowiecznych dramatów liturgicznych (stanowiących kanon tego gatunku), które były prezentowane w wielu krajach Europy. Poprzez połączenie twórczych sił i doświadczeń aktorów, śpiewaków, instrumentalistów, teatrologów, plastyków, liturgistów, zespół wypracował unikalny i rozpoznawalny idiom wykonawczy i stylistyczny, oparty na archaicznych i tradycyjnych technikach warsztatu muzyczno-teatralnego.
Prowadzący:
Małgorzata Dżygadło – Niklaus (Schola Węgajty i Grupa Agathos)
Mieszka i pracuje w Nowym Kawkowie na Warmii od 37 lat. Jest współtwórcą i aktorką Teatru Wiejskiego Węgajty i wokalistką Scholi Węgajty; instruktorem teatralnym, scenografem spektakli Teatru i dramatów Scholi Węgajty. Od 20 lat zajmuje się praktycznie ikonografią bizantyjską. Pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie u o. Zygfryda Kota; w Studium Ikonopisania w Bielsku Podlaskim, u siostry Kassiani w pracowni ikony klasztoru Evangelismos na greckiej wyspie Patmos oraz u matki Eleftherii w atelier ikony monasteru Varatec w Rumunii. Prowadzi Warmińską pracownię ikony w Nowym Kawkowie oraz warsztaty ikonopisania na Warmii wraz z innymi członkami Grupy Agathos. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Józefa Szajny); międzywydziałowe studia podyplomowe z Arteterapii w Gdańsku. Pogłębiała studia ikonograficzne w Atelier Św. Eliasza, działającym przy klasztorze Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie oraz w ramach letnich praktyk w klasztorze Slanic w Rumunii. Bardzo chwali sobie warsztaty z rysunku i malarstwa bizantyjskiego u prof. Georgia Kordisa i techniki zaliwkowej u o. Antoniego Gunina. Studiuje nieustannie możliwości jakie daje łączenie sztuki ikonopisania i praktyki medytacji chrześcijańskiej.
Bartosz Bremer (Grupa Agathos) Mieszka i pracuje w Konstancinie koło Warszawy, żonaty, 4 dzieci. Dyplom uzyskał w 1992 r. w Pracowni plakatu na Wydziale Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył kursy ikonopisania u o. Zygfryda Kota SJ w Krakowie w latach 2003-2006. Od tego czasu współtworzy pracownie ikony Grupa Agathos. Zajmuje się również malarstwem olejnym i temperowym, rysunkiem, projektowaniem graficznym i fotografiką.
Koszty.
Koszt uczestnictwa w warsztatach, w tym komplet materiałów wynosi – 980 zł/os.
(Opłata nie pokrywa kosztów pobytowych i wyżywienia, które uczestnicy proszeni są o zorganizowanie we własnym zakresie na miejscu).
Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres Małgorzaty Dżygadło-Niklaus: scholaw1@wp.pl
w terminie do 28 grudnia 2023.
Liczy się kolejność zgłoszeń, bo grupa warsztatowa może liczyć od 10 do 12/14 osób.
Prosimy chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u nas na warsztatach o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikony.
Warunkiem rezerwacji miejsca w grupie warsztatowej będzie pierwsza wpłata
w wysokości 400 zł do 10.01.2024, na konto współorganizatora warsztatu
Stowarzyszenia Węgajty:
34 1020 3541 0000 5902 0088 9394 z dopiskiem warsztaty ikony w Tczewie.
W przypadku rezygnacji z warsztatów w terminie późniejszym niż 17 stycznia, zaliczka nie może być zwrócona w całości, gdyż pokrywa koszty organizacyjne i zakup materiałów.
Informacji w sprawie zapisów i programu udziela:
Małgorzata Dżygadło-Niklaus: e-mail: scholaw1@wp.pl, tel. 600005253.
Organizatorzy: Schola Węgajty: Fabryka Sztuk (www.fabrykasztuk.tczew.pl).
W imieniu Bartka Bremera i swoim, Małgorzata Dżygadło-Niklaus.